www.kttmolybden.com

Array
آخرین اخبار

۸۰درصد معادن جهان در ایران قرار دارد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

معادن بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد همه ظرفیت های صنعت كشور را پر كرده و بخش اعظم صادرات غیر نفتی را محصولات معدنی به خود اختصاص داده است. حسن هادیان رئیس كمیسیون صنایع و معادن اتاق مشهد در گفت وگو با (ایسنا)، با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینكه بیش از ۸۰ درصد كالاهای صادراتی كشور محصولاتی است كه از معدن به دست می آید لذا باید توجه خاصی به این صنعت شود. رئیس كمیسیون صنایع و معادن اتاق مشهد افزود: با وجود توجه مجلس هفتم در رفع مشكلات معدن، باز هم در فرآیند بازنگری و كمك به بخش معدن مجلس پوشش لازم را نداده است و هنوز بسته ای جامع برای معدن در نظر گرفته نشده است. هادیان اذعان كرد: در بسیاری از كشورهایی كه حتی ذخایر معدنی آنچنانی ندارند بسته های كار برای فعالان حوزه معدن مهیاست ولی در كشور ما اكثر هزینه های راه اندازی معدن بر عهده خود معدن داران است.

وی در ادامه تأكید كرد: دولت باید منابع مالی ارزان قیمت و امكانات زیر ساختی مانند راه، برق، آب، گاز در اختیار معدن داران قرار دهند، در چنین شرایطی می توان شاهد رشد و سرعت بالای بهره برداری در بخش معدن بود. رئیس كمیسیون صنایع و معادن اتاق مشهد تصریح كرد: در شرایط حاضر به دلیل محدودیت و عدم واگذاری وجوه منابع مالی به این بخش میزان بهره وری معادن پایین است و از برخی از معادن هنوز بهره برداری نشده است. هادیان گفت: طبق آمار جهانی از كل معادن كشف شده در جهان ۸۰ درصد آن در ایران وجود دارد و تنها راه نجات اقتصادی كشور صادرات مواد معدنی است ولی باید توجه داشت كه صادرات نباید به صورت كنستانتره و مواد معدنی صورت گیرد بلكه باید صنایع بالا دستی برای این بخش ایجاد شود. وی با بیان اینكه با فرآوری و ایجاد صنایع بالا دستی، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده در این بخش می توانیم میلیون ها نفر را از بیكاری نجات دهیم، اذعان كرد: خام فروشی و صادرات كنستانتره های فلزی و فلزات غیر آهنی و هر گونه كنستانتره ای كه از زمین بدست می آید ضربه به این بخش وارد می كند. رئیس كمیسیون صنایع و معادن اتاق مشهد با بیان این مطلب كه همه كشورهای دارای امكانات علاقمند به سرمایه گذاری در بخش معدن در ایران هستند، تأكید كرد: چون بخش معدن از زیر بنایی ترین بخش های صنعتی در هر كشوری است تاكنون استقبال خوبی را برای شركت درمناقصه ها توسط این شركت ها مشاهده كرده ایم. وی با بیان اینكه ما باید با تسهیل راه سرمایه گذاری این كشورها در بخش معدن كشور از پتانسیل های موجود معدنی كشور استفاده كنیم و ورود این سرمایه گذاران در كشور نه تنها خلق ثروت می كند بلكه ایجاد امنیت را هم به دنبال دارد.

رئیس كمیسیون صنایع و معادن اتاق مشهد تاكید كرد: یكی از راه های جلوگیری از صادرات كنستانتره های معدنی ایجاد تعرفه هایی بالا برای چنین صادراتی است. هادیان با بیان این مطلب كه بخش خصوصی بدون حمایت دولت نمی تواند پا در عرصه نوآوری محصولات معدنی بگذارد، افزود: بخش خصوصی توان كافی برای سرمایه گذاری در این بخش نداشته و با توجه به توانمندی بخش خصوصی و كمك های دولت در حوزه معدن می توان در دو سال آینده به رشد قابل توجهی برسد. وی ایجاد هلدینگ های تخصصی را كمك به بخش معدن دانست و اظهار كرد: ایجاد این هلدینگ ها در مواردی چون توجیه اقتصادی، پیدا كردن نیروی متخصص در امر معدنی و در نهایت سهولت در امر بهره وری از معدن بسیار مؤثر است. وی با بیان اینكه خصوصی سازی جز با الزام تبعیت از واقعیت های اقتصادی كشور محقق نمی شود، تأكید كرد: امروز بیش از هر زمان نیاز به مشاوران و نیروهای متخصص در بخش معدن احساس می شود و قاعدتا هر كاری كه بدون استفاده از چنین نیروهایی انجام شود محكوم به شكست است. رئیس كمیسیون صنایع و معادن اتاق مشهد در ادامه اذعان كرد: در حال حاضر كمتر معدنی است كه با سازمان محیط زیست مشكلی نداشته باشد و این مشكل هم ناشی از دیدگاه اداری این سازمان است و برای رفع این مشكل باید دیدگاه عملیاتی داشت و از سخت گیری های اداری فاصله گرفت. وی گفت: حضور روستاها برخلاف این كه كمك به تأمین نیروی انسانی معادن می كند مشكلات عدیده ای هم برای معدن كاران بوجود می آورد و همچنین به دلیل اینكه وثیقه های معدن كاران اكثرا خارج از شهرها و در بیابان وجود دارد، بانك ها تمایل چندانی به سرمایه گذاری و یا پرداخت وام به معدن ندارد. رئیس كمیسیون صنایع و معادن اتاق مشهد تصریح كرد: دوری راه، نبود امنیت از طرف بعضی از روستاها و نداشتن ارزش افزوده معدن از مشكلات معدن داران به صورت عام است. وی رفت و آمد نیروی انسانی و بدون زیر بناهای ساختاری برای ایجاد معدن را از مشكلات خاص معدن داران است و اظهار كرد: در بسیاری از كشورها ایجاد راه و سایر بسترهای مورد نیاز معدن دار بر عهده دولت است ولی در ایران تمام این ها از وظایف خود معدن دار است. هادیان در ادامه گفت: به همین دلیل است كه معدن داران گهگاهی از دادن لیست بیمه خودداری كرده و یا افراد كمتری را در لیست بیمه می نویسند و نقش بیمه كه بطور مستقیم با جان افراد در حوزه معدن در ارتباط است در این بخش كمرنگ می شود. هادیان گفت: به دلیل استخراج و بهره برداری نسبی از معادن در ایران سالانه شاهد ضایعات و محصولات نامرغوب زیادی هستیم. وی اظهار كرد: یكی از دلایل استخراج سنتی گران بودن وسایل و ماشین آلات معدنی است و اگر هم قرار به لیزینگ در این بخش باشد نه تنها باعث بهبودی وضع معدن داران نمی شود بلكه به دلیل سود بالایی كه دارند باعث بدبختی بیشتر آنها می شود. هادیان تصریح كرد: با توجه با تمامی این شرایط باز هم با همت متخصصان داخلی توانسته ایم در بسیاری از ماشین آلات معدنی به خود كفایی برسیم، ممكن است در بخش هایی كه تخصصی تر است ماشین آلات مربوط به آن بخش را نداشته باشیم ولی به دلیل توانایی بالای متخصصان داخلی می توانیم به آن تكنولوژی دست پیدا كنیم.

 

مشتریان ما

زاپن

افتخارات

بازديد كنندگان آنلاين: 108
شما اینجا هستید: خانه مولیبیدن مصارف عمده مولیبدن