بخش خصوصي وارد عمل اکتشاف معادن افغانستان شود

www.kttmolybden.com

Array
آخرین اخبار

بخش خصوصي وارد عمل اکتشاف معادن افغانستان شود

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

رييس سازمان صنايع و معادن خراسان رضوي پيشنهاد کرد: در زمينه اکتشاف معادن افغانستان بخش خصوصي وارد عمل شود و پس از انجام اين کار خط اعتباري از محل فاينانس يا طرق ديگر فراهم شود.

حسين احمدي در ديدار با هياتي از کشور افغانستان به منظور بررسي پتانسيل هاي معدني، اين کشور و ايران در محل اتاق بازرگاني، صنايع و معان مشهد با اشاره به ظرفيت هاي معدني مناسب در استان خراسان رضوي، تصريح کرد: با حضور هياتي از افغانستان مي توانيم اقدام به انعقاد تفاهم نامه اي در بخش معدن داشته باشيم و از سرمايه گذاري افغاني ها نيز بهره بگيريم.

در ادامه اين ديدار، حسن هاديان، رييس کميسيون معدن و صنايع معدني اتاق بازرگاني، صنايع و معادن مشهد با اشاره به فعاليت هاي مثبت و رشد کشور ايران در بخش معدن با ايجاد هلدينگ هاي تخصصي در استان، عنوان داشت: اين هلدينگ ها مي توانند با استفاده از نيروهاي متخصص خود در بخش معدن افغانستان به خوبي فعاليت کنند. وي افزود: اتاق بازرگاني مشهد خواستار دريافت اطلاعات معدني کشور افغانستان به ويژه در نوار مرزي دو کشور مي باشد، به طوري که مي توان مواد معدني افغانستان را به ايران وارد و در صنايع مربوطه از آن استفاده نمود.

وي يکي از اهداف ايجاد اين شرکت را حضور سرمايه گذاران افغاني در استان دانست و اظهار داشت: اين امر باعث عملي شدن پروتکل هاي بين دو کشور در بخش معدن خواهد شد، و همچنين علاوه بر منافع هر دو کشور، امکان همکاري ايران با افغانيان مقيم ايران با هر فرد افغاني ايجاد خواهد شد.

هاديان در ادامه ياد آور شد: اين امر مستلزم تبادل اطلاعات معدني دو کشور ايران و افغانستان با يکديگر بوده تا بر اساس آن بتوان به يک برنامه ريزي مناسب رسيد.

رييس کميسيون معدن و صنايع معدني اتاق بازرگاني، صنايع و معادن مشهد عنوان داشت: کشور ايران در بخش فلزات جايگاه مناسبي در بازارهاي اروپايي و کشور ژاپن دارد و خروج از بحران اقتصادي فعلي نيازمند همگرايي دو کشور همسايه ايران و افغانستان مي باشد.وي خاطر نشان کرد: هلدينگ تخصصي معدن شروع به انجام اقداماتي در زمينه طراحي و ساخت ماشين آلات معدني کرده است و به دنبال انجام فرايند ساخت ماشين آلات سيماني و ... هستيم. توکلي زاده، مدير عامل سيمان زاوه تربت حيدريه نيز در اين ديدار اظهار داشت: با احداث خط ريلي مشهد - هرات مي توانيم ترمينال سيمان در کشور افغانستان را ايجاد کنيم، که براي اين کار ماشين آلات مربوطه نيز آماده بوده و فقط نيازمند معرفي افراد مورد اطمينان براي مذاکره از سوي دولت افغانستان هستيم.

وي خاطر نشان کرد: ما حتي آمادگي خود را براي حمل فله اي سيمان به هرات و بسته بندي آن با نام کشور افغانستان را اعلام مي کنيم. وزير معادن افغانستان نيز گفت: ما در حوزه اکتشافات معدني نيازمند همکاري و مشارکت ايرانيان هستيم و از آن استقبال مي کنيم.محمد ابراهيم عادل با بيان اينکه بيش از 90 درصد معادن افغانستان هنوز اکتشاف نشده افزود: همان ميزان اندک هم در حد بسيار جزئي اکتشاف شده و ما در اين بخش به دليل از بين رفتن همان اندک تجهيزات موجود طي جنگ ها، به شدت ضعف داريم.وي اظهار داشت: تمامي امکانات و تجهيزات مجموعه زمين شناسي کابل که وضعيت خوبي هم داشت طي جنگ ها از بين رفت و دچار ضعف جدي در اين حوزه هستيم.وي با بيان اينکه ما نيازمند همکاري سازمان زمين شناسي جمهوري اسلامي ايران در بخش اکتشافات معدني خود هستيم گفت: بخش خصوصي ايران هم مي تواند با شرکت در مناقصات و مزايده هاي معدني افغانستان در بخش بهره برداري شرکت کند و از دولت منابع مالي بگيرد.او اظهار داشت: به دليل کشت خشخاش در اين کشور و نيز نبود صنايع مرتبط در بخش معدن با وجود معادن فراوان مس، طلا و آهن و مانند آن فعاليت قابل توجهي در اين حوزه نشده و هنوز مردم ما نتوانسته اند بهره کاملي از آن ببرند.وزير معادن افغانستان افزود: تفاهمنامه اي در بحث اکتشاف معادن مس افغانستان با جمهوري اسلامي ايران امضا کرده ايم و اميدواريم در قالب يک سرمايه گذاري مشترک با حضور سرمايه داران افغان کار را شروع کنند و در بخش بهره برداري هم طي يک برنامه مشخص فعاليت کنند.

وي اظهار داشت: حضور افغاني ها و سرمايه هاي آنان در شرکت هاي ايراني علاوه بر کاهش ريسک زمينه اشتغال مناسبي را براي افغان ها در بخش معدن فراهم مي کند.وي با بيان اينکه امنيت از جمله مباحث مورد نياز بحث جذب سرمايه گذاري ها است، گفت: در اين ميان توسعه همکاري ها و پيوند دو کشور در بحث مسائل اقتصادي و تجاري مي تواند اين امنيت را افزايش دهد.در ادامه برخي از تجار و سرمايه گذاران بخش معدن خراسان رضوي ظرفيت ها و توانمندي هاي خود را ارائه و براي حضور در بخش هاي معدني افغانستان آمادگي خود را اعلام نمودند.

 

مشتریان ما

زاپن

افتخارات

بازديد كنندگان آنلاين: 53
شما اینجا هستید: خانه گالري تصاوير