نبود استراتژي در توسعه صنايع پاشنه آشيل در بحران جهاني

www.kttmolybden.com

Array
آخرین اخبار

نبود استراتژي در توسعه صنايع پاشنه آشيل در بحران جهاني

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDFنبود استراتژي در توسعه صنايع پاشنه آشيل در بحران جهاني


گروه صنعت و معدن- فعالان توليدي صادراتي حوزه معدن و صنايع معدني، نبود استراتژي در توسعه برخي صنايع را علتي براي گرفتار شدن اقتصاد ايران در شرايط بحراني دانستند .
اين موضوع البته ماه ها است كه توسط برخي كارشناسان و حتي مسوولان وزارت صنايع و معادن گوشزد مي شود.
در شرايط حاضر اگرچه افت قيمت هاي جهاني تاثير قابل ملاحظه اي در درآمدهاي صادراتي گذاشته اما پهنه توليدات بي هدف و بدون بازار، خود به تنهايي به زمين گير شدن صنايع داخلي مي انجامد. صنايع كشور آن طور كه در گزارش ها آمده، با توليد بالاو غيررقابتي مواجهند. اين امر سبب شد به تازگي يكي از معاونان(سابق) وزارت صنايع و معادن از آن پديده به عنوان اشتباه راهبردي ياد كند.
دبير اتحاديه توليد كنندگان و صادركنندگان محصولات معدني همراه با چند تن از فعالان اين حوزه در ميزگردي براي بررسي تاثير بحران جهاني اقتصاد بر ايران به تشريح حفره هاي اقتصاد كشورمان در شرايط حاضر پرداخت.
به گفته دبير اين اتحاديه، اكنون در بسياري از صنايع از جمله روي، كاشي و سراميك، سنگ تزئيني و فرآورده ها، هيچ ظرفيت سنجي صورت نگرفته و محدوده مزيت هاي صنايع مربوطه مشخص نيست. اين در حالي است كه همچنان بدون توجيه اقتصادي، در حال گسترش توليد با واحدهاي جديد هستيم. به گزارش خبرنگار ما، در ماه هاي اخير وزارت صنايع و معادن موانعي در تاسيس واحدهاي جديد از جمله سيمان ايجاد كرده و طبق گفته وزير تسهيلاتي را براي آنها ارائه نخواهد كرد.
به نوشته هفته نامه«معدن و توسعه»كامران وكيلي افزود: در صنعت سرب و روي، ظرفيتي كه نصب شده 8/1ميليون تن ماده اوليه خاك روي است در حالي كه تنها توليدكننده اين خاك معدن انگوران است كه عمر زيادي(8 سال) از آن باقي نمانده است. سوال اينجاست كه چرا 8/1ميليون تن ظرفيت نصب كنيم. به هر حال وزارت صنايع و معادن بايد علتي براي آن پيدا كند. مورد ديگر كاشي سراميك است كه 330ميليون تن ظرفيت در كشور نصب شده است در حالي كه همه توليدكنندگان با ظرفيت حدود 150ميليون تن توليد مي كنند اما اين مقدار هم در انبارها مي ماند. در سنگ تزئيني هم كارخانه هاي زيادي ايجاد شد و در نتيجه به طور گسترده و بدون حساب و با كيفيت پايين كالاعرضه شد.
از سوي ديگر، افت قيمت سنگ آهن و مس كه همزمان با بازي هاي المپيك پكن ايجاد شد. مصرف كننده بزرگ اين محصولات را با كاهش نياز مواجه كرده و قيمت ها افت كرد.در همان زمان آمريكا توليد خود را كاهش داد. در شرايطي كه قيمت ها كاهش يافته، آمريكا و ديگر كشورها با پول هاي تزريق شده قادرند صنايع خود را فعال سازند. اما در اين وضعيت توليدكنندگان بخش خصوصي ما دچار چالش بزرگي مي شوند كه اين امر در نهايت به تعطيلي برخي از آنها مي انجامد.
افت 50درصدي قيمت ها
از سوي ديگر حسن هاديان توليدكننده و صادركننده معدني گفت: تبعات ناشي از بحران اقتصادي دنيا، تقسيم زيان انباشته آمريكايي ها به دنياست. در اين ميان كساني كه آسيب مي بينند صادركنندگان و واردكنندگان كالاها هستند. دومين بخشي كه آسيب مي بيند مسكن است به دليل اين كه افت قيمت ها آن بخش را هم فلج مي كند. هاديان افزود:در صادرات ما با يك افت 50 تا 70درصدي در قيمت محصولات معدني طي 20 روز گذشته مواجه شده ايم كه اين روند كماكان ادامه دارد. از آنجا كه ما توليدكننده محصولات صادراتي هستيم و كالارا «قطعي» خريداري مي كنيم، با احتساب زمان حمل و نقل، زمان توليد، زمان حمل روي كشتي( كه 4 ماه طول مي كشد) قادر نيستيم نرخ مواد اوليه را كنترل كنيم. آنچه در حال حاضر با آن مواجه هستيم كاهش شديد قيمت محصولات معدني در بازارهاي بين المللي است در حالي كه محصولاتمان در حال حمل ونقل است و برگشت نقدينگي مان حدود 4 ماه طول مي كشد.
بانك ها به كمك بيايند
وي خاطرنشان كرد: پيش بيني مي كنيم اين وضعيت شديدتر خواهد شد بنابراين دنبال يك راهكار عملي و منطقي براي آن هستيم. در ابتدا بايد ترتيبي اتخاذ شود تا بانك ها قبل از سررسيد اعتبارات اسنادي يا وام هاي اعطايي خود، دوباره اين اعتبارات را تمديد كنند تا مسائلي همچون چك برگشتي، ال سي نپرداخته و سررسيد گذشته اتفاق نيفتد. دوم اينكه نهادهاي زيرمجموعه نظير فروشنده مواد اوليه و نهادهاي حمايت كننده مانند سازمان توسعه تجارت، صندوق ضمانت صادرات، وزارت صنايع و معادن و ساير نهادها با همكاري هم بايد كمك كنند تا بازارها را ازدست ندهيم، به اين معنا كه براي حفظ آبروي صادراتي ايران بازار جهاني را حداقل تا پايان سال ميلادي (دو ماه آينده) حفظ كنيم تا بتوانيم به تعهداتمان به رغم زيان بسيار سنگين آن عمل كنيم.روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 1662 به تاريخ 19/8/87، صفحه 3 (صنعت و معدن)

 

مشتریان ما

زاپن

افتخارات

بازديد كنندگان آنلاين: 75
شما اینجا هستید: خانه