www.kttmolybden.com

Array
آخرین اخبار

تولید کنندگان مولیبدن در آستانه تعطیلی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

خبر گزاری فارس: دبیر انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان مولیبدن در نامه ای به رئیس جمهور از قرار گرفتن ۱۴ واحد تولیدی در آستانه تعطیلی خبر داده است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبر گزاری فارس مسعود کلانتر مجد در نامه خود به رئیس جمهور با اشاره به عدم تامین مواد اولیه و گران فروشی به بهانه تغییر نرخ ارز آزاد  توسط شرکت ملی مس از احتمال تعطیلی ۱۴ واحد تولیدی صادراتی مولیبدن خبر داده است.

 

در این نامه آمده است: بدون اطلاع قبلی و علیرغم قول داده شده مبنی بر عرضه مستمر ماده اولیه مورد نیاز این صنعت(سولفور مولیبدن) شرکت ملی صنایع مس ایران که تنها تولید کننده آن است بدون هیچگونه هماهنگی قبلی عرضه و فروش مواد اولیه را متوقف کرده به طوری که بعضا تا یک ماه هیچگونه عرضه ای از طرف این شرکت صورت نگرفته است.

 

در ادامه این نامه آمده است: علی رغم تقسیم و فروش قطره چکانی ماده اولیه تولید شده داخلی بین واحدهای عضو انجمن مولیبدن توسط شرکت ملی صنایع مس ایران مشاهده می شود که بخشی از ماده اولیه(سولفور مولیبدن) خارج از سیستم عرضه متداول(بورس کالا) به یکی از واحدهای تولیدی واگذار می شود به طوری که این موضوع باعث افزایش قیمت سولفور مولیبدن عرضه شده در بورس کالا تا ۸۰۰ تومان بیشتر از قیمت جهانی آن برای هر کیلو شده است.

بر اساس این نامه شرکت ملی صنایع مس ایران به محاسبه قیمت این کالا بر اساس نرخ دلار در بازار آزاد اقدام کرده در حالی که مصرف کنندگان ماده اولیه فوق به دلیل نوسانات نرخ جهانی آن در معرض ریسک بالایی هستند و قطعا محاسبه کالا با نرخ ارز آزاد باعث افزایش ریسک از ناحیه نوسانات نرخ ارز نیز می شود که با توجه به حاشیه سود پایین در این صنعت عملا واحدهای تولیدی دچار مشکل شده و تولید توجیهی نخواهند داشت.

در ادامه نامه انجمن مولیبدن به رئیس جمهور آمده است: علیرغم دستور شما در خصوص پرداخت به روز جوایز صادراتی این جوایز از سال ۸۸ تاکنون پرداخت نشده و موجب شده تا مشکل کمبود نقدینگی در این شرکتها نمود بیشتری داشته باشد. همچنین با توجه به ماهیت صادراتی فعالیت اعضای این انجمن وزارت دارایی به بهانه های متفاوت در عودت مالیات بر ارزش افزوده تعلل کرده به طوری که دریافت آن فرایندی ۶ تا ۹ ماهه را طلب می کند و این مسئله موجب ایجاد فشار مالی به واحدهای تولیدی عضو این انجمن شده است. خبرگزاری فارس 22 مهرماه 1390

آخرین بروزرسانی ( یکشنبه, 11 تیر 1391 ساعت 08:04 )  

مشتریان ما

زاپن

افتخارات

بازديد كنندگان آنلاين: 49
شما اینجا هستید: خانه محصولات محصولات فرو مولیبدن